Baza porad Usługi finansowe i rachunkowe

Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Potrzebujesz informacji o fakturach ustrukturyzowanych? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie osoby prowadzące działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednolita struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla odpowiedniego programu do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza ewentualność błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje dane o nich przez 10 lat), szybciej otrzymają zwrot podatku VAT i nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, ale należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Similar Posts