Biżuteria Robienie zakupów

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy małżonków na zawsze, a symbolem ich oddania, lojalności i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Niedużo osób wie jednakże, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Iranie, w Turcji, w Szwecji czy w Meksyku, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się z reguły złota i platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają także często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Similar Posts