Instalacje dla przemysłu

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Zamów motoreduktor.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze występuje nieduża różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy różnych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo mieszadła. Duże spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów sprawiła, iż ilość możliwych zestawów, jakie dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Similar Posts