Instalacje dla przemysłu

Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy, zobacz tu.

Sporo maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Niewielkie bądź olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, lecz statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich podzespołów złożone są ani jak pracują te silniki.

Kilka podstawowych informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze komutatora, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Dzisiaj często używane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za dużą niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Gdzie korzysta się z silników elektrycznych DC?

Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią samochodzików i pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne podarujemy także naszym synom oraz córkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają także pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od uznanych światowych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Similar Posts