Ochrona zdrowia

Jak przebiega biopsja prostaty?

Biopsja gruczołu krokowego. Uzyskaj więcej szczegółów.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów oraz formy do kasztana jadalnego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednak mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki i niska krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Similar Posts