Rekreacja, sport, hobby Robienie zakupów

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kup kantar.

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do kształtu i wielkości głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem wybrać stosowny kantar? Na które jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane czy taśmowe. Te pierwsze, określane też halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większy komfort gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym bądź naturalnym futerkiem, które da się ściągnąć celem umycia. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów czy tresury.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i pasują m.in. do koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Similar Posts