Rekreacja, sport, hobby Robienie zakupów

Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

Jeśli potrzebujesz szpicruty dla konia, koniecznie sprawdź horse-trade.pl.

Zamawiając strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w kluczowe akcesoria. Zarówno w czasie turniejów, jazdy rekreacyjnej czy podczas ujeżdżania konia, konieczne będzie wykorzystanie palcatów i batów jeździeckich.

Charakterystyka batów jeździeckich

Istnieje parę typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe oraz palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zastopowania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zazwyczaj są składane, jednakże można zamówić także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma średnio od 90 do 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w czasie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, że używa się go wyłącznie wtedy, gdy jeździec nie jest w stanie wymusić od konia należytego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – potocznie zwany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60-75 cm. Kończy się zazwyczaj klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do konkretnego działania. Palcatem trąca się lekko konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego nie musi być on długi.

Kiedy uderzenie palcatem lub batem jest zbyt mocne?

Szpicrut oraz batów bardzo łatwo nadużyć, w związku z tym powinno się zawsze posługiwać się nimi racjonalnie. Za silny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wypełnić polecenie koń będzie bardziej nerwowy bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Jeśli bat lub palcat zostawił ślad na skórze zwierzęcia to znak, że jeździec uderzył zapewne zbyt mocno.

W czasie jazdy baty i palcaty trzymamy w taki sposób, żeby układały się wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku potencjalnego upadku dżokej naraża się na uraz.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Similar Posts