Robienie zakupów Tematyka żywnościowa

Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Dowiedz się, gdzie kupić żywność nieprzetworzoną.

Od dynamicznego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, artykuły jedzone przez nas na co dzień zaczęto standardowo wypełniać rozmaitymi związkami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć działanie na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni artykułów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Czym charakteryzuje się żywność ekologiczna?

Żeby konkretny wyrób dostępny w Polsce mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność eko oraz artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać stosowne certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytuty. Kluczowym jednakże przymiotem spożywczych artykułów ekologicznych jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa i owoce uprawiano z zachowaniem kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali syntetycznych środków protekcji roślin ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby bądź zatruwają wody powierzchniowe, a opryski pół chemicznymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że warzywa oraz owoce cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, iż mniej tych szkodliwych związków dostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Sprawdzaj wnikliwie informacje na etykiecie

Żywność ekologiczna podlega ciągłemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w trakcie przechowywania i transportu. Co istotne, jeśli produkt spełnia kryteria, jego wytwórca obok typowych informacji między innymi o temperaturze składowania, terminie trwałości, wadze netto, miejscu pochodzenia ingredientów czy kaloryczności, musi dodatkowo obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli listek ułożony z białych gwiazd. Szukając ekologicznych przetworów trzeba więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Similar Posts