Usługi finansowe i rachunkowe

Czym jest faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich rzeczach powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

ABC faktoringu dla biznesu

Faktoring zwykle utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją różnych typów usług, a wykup należności będzie tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają przepisy prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca powie, który faktoring jest najlepszy

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się poważne straty, musimy dobrze przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy specjalne umiejętności, a tych często zwyczajnie nie mamy. Z tego względu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, że dzięki niemu unikniemy problemów.

Similar Posts