Usługi

Badania operatorów – co to takiego?

Badania operatorów Bielsko - usługi na miarę waszych potrzeb.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Similar Posts